Aranżacja ogrodów to sztuka, która wymaga znajomości podstawowych zasad oraz pewnej dozy intuicji. Duże, średnie, a nawet bardzo małe ogródki mogą przekształcić się w prawdziwą oazę spokoju i zyskać estetyczny, świeży oraz zachwycający wygląd. Główne elementy, które kojarzą się z ogrodami to zieleń, kwiaty, meble wypoczynkowe oraz dodatkowe akcesoria dekoracyjne. Umiejętne połączenie i zastosowanie, wszystkich tych elementów na działce, skutkuje przekształceniem zwykłego trawnika bądź podwórka w indywidualnie ukształtowany teren, sprzyjający wypoczynkowi i zachwycający każdym szczegółem. Jak stworzyć takie miejsce i jak dopasować roślinność w swoim ogrodzie do konkretnej pory roku? Oto 5 sposobów na pięknie zaaranżowany ogród.
1. Zielony i zadbany trawnik jak baza każdego ogrodu
Bazą każdego ogródka jest równomiernie zasiany, podlewany, zadbany i przystrzyżony trawnik. Jeśli ten warunek jest spełniony, działka naturalnie zyskuje efektowny i atrakcyjny wygląd. Niezależnie więc czy rozpoczynasz aranżację swojego ogrodu od pustej, piaszczystej przestrzeni, czy też planujesz przekształcić posiadany już krajobraz w coś bardziej uporządkowanego i odświeżonego — zadbaj o trawę. Ten pierwszy krok, uczyni z Twojej posesji atrakcyjną wizualnie przestrzeń gotową do dalszych działań aranżacyjnych.
2. Sezonowa roślinność w aranżacji ogrodów
Roślinność w ogrodzie może mieć postać kwiatów, krzewów, wysokich traw oraz drzew. O ile drzewa kwitną zwykle w podobnym terminie, o tyle kwiaty i krzewy zakwitają o różnych porach roku. Zyskując wiedzą na temat tych terminów, można zaaranżować ogród tak, aby był pociechą i ozdobą dla oczu niemal przez cały rok. O czym warto pamiętać?
Kwiaty, które wzejdą wiosną
Pierwsze kwiaty to te, które widać już wczesną wiosną. Z tego powodu należy zadbać o zasadzenie cebulek roślin takich jak:
- pierwiosnki,
- przebiśniegi,
- krokusy,
- szafirki,
- narcyzy
- oraz tulipany.
To właśnie te gatunki najszybciej wschodzą, wprawiając przy tym posiadaczy ogrodu w pozytywny, wiosenny nastrój. W zależności od upodobań można je zasadzić wzdłuż ogrodzenia lub też na kompozycjach utworzonych z kamieni, lub pni drzewa.
Kwiaty wschodzące w lecie
Jeśli dobrze zaangażujesz przestrzeń, uwzględniając pory roku, to latem, gdy wiosenne kwiaty już przekwitną, w ich miejsce pojawią się inne piękne kolorowe rośliny. Aby zapełnić pustkę po przekwitnięciu wiosennych roślinek warto mieć w swoim ogrodzie także:
- begonie,
- nachyłki,
- krwawnik pospolity,
- tojeść kropkowaną,
- słoneczniki,
- rudbekia,
- rododendrony,
- róże,
- lilie azjatyckie.
Warte uwagi są także donice z surfiniami, pelargoniami oraz begoniami.
Kwiaty, które przyozdobią ogród późnym latem i jesienią
Późnym latem i jesienią zakwitną m.in.:
- róże,
- astry,
- floksy,
- hortensje.
Wybierając kwiaty, należy także zwrócić uwagę na ich preferencje dotyczące światła słonecznego. Niektóre z nich bowiem są cieniolubne, a niektóre światłolubne. Sadząc je w ogrodzie, należy więc umiejscowić sadzonki lub cebulki w stosownym dla nich miejscu.
Ważne: W każdym ogrodzie wspaniale prezentują się także drzewa i krzewy ozdobne oraz owocowe. Można je umieścić na działce w zależności od jej wielkości. Zimą doskonałą ozdobą każdego ogrodu są iglaki oraz krzewy, które pozostają zielone przez cały rok.
3. Meble ogrodowe, altanki i skalniaki
Aranżacja ogrodu polega także na stworzeniu odpowiedniego klimatu do wypoczynku w postaci altany wypoczynkowej, która powinna być zbudowana z estetycznego materiału takiego jak oheblowane drewno.
Powyżej wymienione kwiaty doskonale będą prezentowały się także na dekoracjach w formie skalniaków.
Meble w ogrodzie także należy dopasować do panującego na posesji klimatu. Mogą być one wykonane z:
- drewna,
- wikliny,
- rattanu,
- plastiku,
- technorattanu,
- bali oraz innych surowców.
Wskazówka: W funkcjonalnym ogrodzie nie powinno także zabraknąć miejsca na grill, estetycznych ścieżek oraz placu zabaw dla dzieci.
4. Oświetlenie, figury i ogrodzenie
Ważnym zagadnieniem przy urządzaniu ogrodu jest także dobór oświetlenia (solarnego bądź klasycznego) oraz odpowiednich dekoracji w postaci figur kamiennych, betonowych lub też drewnianych.
Do rodzaju i stylu posesji trzeba również dopasować ogrodzenie, które może być kamienne, drewniane, metalowe lub też betonowe.
5. Woda w aranżacji ogrodu
Dla fanów wody i ryb dobrą wskazówką będzie wykopanie oczka wodnego udekorowanego kamieniami. Przy większym oczku można także wybudować pomost lub mostek. W takim zbiorniku wodnym nie powinno zabraknąć roślinności wodnej, a jeśli teren jest naprawdę obszerny – wspaniale prezentują się kaskady wodne, stawy oraz fontanny.