inwalidzkie wózki spacerowe

Inwalidzkie wózki spacerowe dla dzieci – jak wybrać?

Dzieci z niepełnosprawnościami mają potrzeby znacznie większe w porównaniu z dorosłymi. Dlatego tak ważne jest, aby do opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym wybierać wysokiej jakości sprzęt. Zapewni on maksymalny możliwie komfort, wygodę oraz bezpieczeństwo. Na co trzeba zwracać szczególną uwagę podczas zakupu inwalidzkich wózków spacerowych dla dzieci?

Jak wybrać inwalidzkie wózki spacerowe dla dzieci?

Inwalidzkie wózki spacerowe dla niepełnosprawnych dzieci przystosowuje się do potrzeb pociech o różnorodnym stopniu niepełnosprawności i różnych objawach. Umożliwiają to uniwersalna konstrukcji, multi-regulacja oraz różne dodatki do wózka.

Wózki inwalidzkie spacerowe dedykowane są dzieciom z MPD, dzieciom mającym dysfunkcje układu kostnego, dzieciom cierpiącym na choroby mięśni czy też dzieciom z przepukliną rdzeniowo-oponową lub epilepsją czy innymi zaburzeniami w układzie nerwowym. Objawy tych schorzeń mogą być do siebie zbliżone, a wózek spacerowy świetnie spełnia te potrzeby.

Najistotniejsze jest to, aby pozostać przy profesjonalnym, medycznym sprzęcie, zamiast próbować przerabiać zwykłą spacerówkę. Nie zapewni ona odpowiedniego wsparcia i stabilizacji rozwijającemu się intensywnie organizmowi dziecka.

Inwalidzkie wózki spacerowe dla dzieci – wymiary

Pierwsza kwestia podczas dobierania tego wózka inwalidzkiego dla dziecka, to jego wymiary. Inwalidzkie wózki spacerowe dla dzieci muszą być idealnie dobrane do konkretnego pacjenta. Z uwagi na przebieg rehabilitacji, szczególne znaczenie ma szerokość siedziska. Powinna być ona praktycznie równa, albo szersza o zaledwie 2-4 centymetrów od szerokości bioder. Dziecko, które ma kłopoty w zakresie utrzymania poprawnej postawy i wykonuje niekontrolowane ruchy może przyjmować nienaturalne pozycje. Zadaniem dobrze dobranego wózka jest ograniczyć ruchy niebezpieczne dla organizmu i promować poprawną postawę ciała.

Optymalna wysokość oparcia i głębokość siedziska to kolejne aspekty, które należy wziąć pod uwagę. W większości sytuacji, można zakupić wózki pozwalające na płynną regulację w zakresie kilku-kilkunastu centymetrów. Dzięki temu wózek będzie mógł „rosnąć” razem z dzieckiem i posłuży dłużej. Warto pamiętać także o wartości jaką jest maksymalna waga obciążenia wózka.

Zmiany kąta nachylenia oparcia i siedziska

Opcja zmiany kąta nachylenia oparcia i całości siedziska jest przydatna w trakcie rehabilitacji, jak i w codziennym użytkowaniu. Taka regulacja pomaga pionizować ciało do ćwiczeń, a także nachylać oparcia w trakcie odpoczynku.

Dodatkowe funkcje wózka inwalidzkiego spacerowego

Opcja zmiany kierunku ustawienia siedziska – przodem lub tyłem do opiekuna – jest przydatna z psychologicznych aspektów. Taki wózek umożliwia zarówno korzystanie by podziwiać otocznie, jak również by utrzymywać kontakt wzrokowy z opiekunem.

Oczywiście wielkość wózka dobieramy przede wszystkim pod kątem potrzeb dziecka. Warto jednak również rozważyć czy potrzebna będzie funkcja składania (np. do częstego transportu autem). Można zwrócić też uwagę na promień skrętu kół, tak aby poruszanie wózkiem było wygodne nawet w ciasnych pomieszczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *