Obecnie wózki inwalidzkie elektryczne dostępne są dla każdego, kto ich potrzebuje. Jeszcze nie tak dawną jedyną dostępną opcją był wózek manualny, niemniej na szczęście uległo to zmianie. Warto mieć także na względzie, iż wózek inwalidzki elektryczny można kupić z dofinansowaniem od państwa, dzięki czemu osoby niepełnosprawne mają szansę na pokonywanie barier architektonicznych. Jeżeli jednak stoimy przed wyborem pierwszego tego typu wózka, to koniecznie powinniśmy zapoznać się z niżej przytoczonymi wskazówkami.
Na co zwrócić uwagę wybierając wózek inwalidzki elektryczny?
Sposób zasilania
Najlepiej i najwygodniej będzie, jeśli wybrany wózek inwalidzki elektryczny ma zasilanie z akumulatora z tak zwanym suchym żelem. Proces jego obsługi jest bardzo prosty. Wystarczy podłączyć na noc do niego zasilacz, a rano zamontować go z powrotem w wózku. Tego typu rozwiązanie nie wymaga innych działań pod postacią dolewania płynu. Jest to idealna opcja dla seniorów.
Charakterystyka silnika w wózku inwalidzkim elektrycznym
Następną istotną kwestią w przypadku, gdy zamierzamy nabyć wózek inwalidzki elektryczny, są parametry jego silnika. To, iż powinien być bezusterkowy i wytrzymały, jest kwestią renomy danego producenta. Należy jednak także zwracać uwagę na osiągane przez niego prędkości, chociaż nie jest to kwestia najważniejsza i osobom mającym styczność z wózkiem inwalidzkim, zalecane są wózki pozwalające na rozwijanie prędkości w zakresie 6-12 km/h. Osiąganie większych wartości nie stanowi już cechy priorytetowej i jest swoistym zwiększeniem standardu.
Moc silnika
Standardowo moc silników w elektrycznych wózkach inwalidzkich umożliwia rozwijanie prędkości w zakresie 8-10 km/h. Modele z wysokiej półki przyspieszają nawet do 15 km/h. Niemniej nie musi to wcale stanowić zalety urządzenia. Jeżeli osoba chora dotąd nie używała takiego urządzenia, lepszym wyborem będzie wózek mający mniejsze możliwości, za to wygodniejszy i bardziej bezpieczny.
Wygoda użytkowania
O wygodzie użytkowania elektrycznego wózka inwalidzkiego przesądza głównie komfortowe siedzisko, jak również opcja regulacji fotela, obecność dodatkowego zagłówka, podpórki czy też możliwości bezproblemowej zmiany przyjętej pozycji. Miejmy na względzie, iż użytkownik będzie spędzać na takim sprzęcie większość dnia, zatem jego komfort stanowi najważniejsze kryterium doboru urządzenia.
Wyposażenie dodatkowe
Poza najważniejszymi dla codziennego użytkowania cechami wózka istotne będą także elementy dodatkowe, które mają nie tylko wpływ na wygodę użytkowania, ale też kwestie bezpieczeństwa. W opcji podstawowej winny być zamontowane pasy bezpieczeństwa, które równocześnie pionizują oraz zabezpieczają przed zmianą pozycji użytkownika. Jeżeli zaś mamy na myśli wózek pokojowo-terenowy, to istotne będą hamulce, oświetlenie LED czy kierunkowskazy, za sprawą których urządzenie może brać udział w ruchu. Poprawienie standardu użytkowania wózka elektrycznego związane jest również z wyposażeniem go w kieszonki, pokrowce, poduszki czy torby.