oznaczenia toalet

Oznaczenia toalet – jakie wybrać?

Toalety publiczne powinny być właściwie zaprojektowane, wyposażone i oznakowane. Dzięki odpowiednim znakom można je szybko zlokalizować i trafić do dobrej kabiny. W Polsce spotkać się można z toaletami damskimi, męskimi, dla osób niepełnosprawnych oraz dla rodzica z dzieckiem. Jak wyglądają oznaczenia toalet w Polsce, a jak za granicą?

WC, czyli uniwersalny skrót

Skrót WC pochodzi z języka angielskiego i oznacza „water closet”. Jest on wykorzystywany na całym świecie i rozumieją go również osoby używającego innego alfabetu niż łaciński. Napis ten można spotkać w obiektach użyteczności publicznej, na dworcach, w szkołach czy różnych instytucjach. Skrót pojawia się samodzielnie, bez dodatkowych znaków graficznych na toaletach koedukacyjnych. Można się z nim spotkać zwłaszcza w przypadku toalet przenośnych.

Kółko i trójkąt- popularne oznaczenia toalet w Polsce

Oznaczenie toalety znakiem koła czy trójkąta to rozwiązanie wschodnioeuropejskie. Najczęściej używane w Polsce oraz na zachodniej Ukrainie. Obywatele Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych mogą nie mieć pojęcia co oznaczają te symbole. Skąd wziął się pomysł na te znaki graficzne? Według wielu osób są to po prostu uproszczone symbole oznaczające mężczyznę oraz kobietę. Męski znak to tak zwany symbol marsa ♂️ koło ze strzałką, które przypomina tarczę oraz włócznię boga wojny. Jeśli chodzi o trójkąt to możliwe, że jest on uproszczonym grotem włóczni. Symbol kobiety to koło z krzyżem u podstawy ♀️, a więc tak zwane lusterko Wenus (bogini miłości). W oznaczeniu toalet symbol ten został skrócony do samego koła. Są to dla większości mieszkańców kraju bardzo odległe skojarzenia, a te symbole na WC mogą powodować dezorientację w trakcie wyboru odpowiedniej kabiny.

Międzynarodowe oznaczenia toalet

Aby, oznaczenia toalety były czytelne i zrozumiałe dla wszystkich osób, także gości zagranicznych warto sięgnąć po znaki z symbolami graficznymi. Zostały one opracowane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną ISO. Oznaczenia zgodnie z przepisami i normami nie sprawią nikomu żadnych trudności w ich odbieraniu. Międzynarodowym symbolem graficznym używanym do oznaczenia toalet jest postać mężczyzny i kobiety. Piktogramy powinny być w kolorze białym albo niebieskim/granatowym, natomiast ich tło musi być białe/niebieskie. Uniwersalne symbole stosuje się przede wszystkim w miejscach publicznych, odwiedzanych przez obcokrajowców. Dzięki nim, pomimo barier językowych, każdy jest w stanie zlokalizować WC i trafić do odpowiedniej kabiny.

Oznaczenia toalety dla osób niepełnosprawnych

W przypadku toalet przeznaczonych osobom niepełnosprawnym do ich oznakowania stosuje się uniwersalny znak niepełnosprawności. Jest to postać na wózku inwalidzkim, ze znakiem WC czy napisem toaleta. Co ważne, większość dostępnych toalet dla osób z niepełnosprawnością jest koedukacyjnych. Jeżeli dane miejsce dysponuje większą ilością wolnej przestrzeni, wówczas oddziela się kabinę damską i męską.

Dodatkowe oznaczenia dla osób niewidzących i niedowidzących

Z trafieniem do toalety duży problem mają osoby niedowidzące i niewidzące. Pojawiają się jednak także udogodnienia dla takich osób. Można spotkać się z mapami, na których zostały umieszczone wskazówki napisane alfabetem Braille’a oraz tabliczkami z opisem toalety (także alfabetem Braille’a), które zlokalizowane są pod klasycznym oznaczeniem WC. Osoba niewidząca może z nich dowiedzieć się jaki rodzaj kabiny ma przed sobą (toaleta damska, męska). Tego rodzaju informacje znajdują się zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej (galerie handlowe, dworce).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *