Niepełnosprawność nie musi być końcem aktywności. Wiele osób wciąż pragnie się poruszać i żyć pełnią życia. Niestety, duża część miejsc jest nieprzystosowanych do osób na klasycznych wózkach, przez co kluczem jest tutaj posiadanie specjalnego urządzenia. Wózek aktywy charakteryzuje się wysoką mobilnością, co zwiększa samodzielność każdego posiadacza. Czym dokładnie jest i jak go wybrać?
Wózek aktywny – czym jest?
Wózek aktywny, zwany też często sportowym, jest sposobem na sprawniejsze poruszanie się w życiu codziennym. Charakteryzuje się bardzo prostą budową i niewielką masą, która zwykle nie przekracza pięciu kilogramów. Jednocześnie każdy taki sprzęt można łatwo i szybko złożyć, co jest szczególnie przydatne dla osób poruszających się samochodami. Dzieje się tak za sprawą kół montowanych na szybkozłączach. W ten sposób każdy niepełnosprawny może poczuć się dużo bardziej samodzielny – komfort fizyczny przekłada się tutaj na aspekt psychiczny.
Warto jednak pamiętać, że wózek aktywny nie będzie posiadał wielu udogodnień, które można znaleźć w opcjach klasycznych. Dla zmniejszenia wagi postawiono na brak zagłówków, podłokietników, jak i wysokich oparć. Ma to jednak też ważną korzyść – cała konstrukcja jest mniejsza, przez co łatwiej zmieścić się w wąskich przejściach.
Jak wybrać wózek aktywny?
Sprawność poruszania się i funkcjonalność wózka będą zależne w dużym stopniu od odpowiedniego doboru. Składa się na niego wiele cech. Na co szczególnie zwracać uwagę?
- Szerokość wózka – jest to aspekt kluczowy, który będzie stanowił nie tylko o wygodzie, ale również o możliwościach wózka. Musi być dobierany przy zakupie, gdyż każda postura jest odrobinę inna.
- Systemy regulacyjne – tutaj znajduje się wiele udogodnień, które ułatwiają jego personalizację. Każdy wózek aktywny powinien posiadać możliwość dostosowania środka ciężkości, jak i kąta nachylenia kół.
- Siedzisko i oparcie – każde siedzisko powinno być nachylone pod kątem prostym do oparcia. Jednocześnie warto pamiętać, że wózki aktywne nie powinny mieć oparcia wyższego, niż do odcinka lędźwiowego – pozwala to na swobodę ruchów i zmniejsza ciężar konstrukcji.
- Hamulce – jest to opcja, która nie zawsze jest montowana. Dzieje się tak w przypadku doświadczonych osób, które radzą sobie bez nich. Demontaż pozwala na jeszcze niższą wagę.
Czy warto kupić używany wózek aktywny?
Wybierając wózek, wiele osób zastanawia się, czy może oszczędzić i postawić na sprzęt używany. Jest to opcja możliwa tylko w przypadku, gdy dana osoba miała łudząco podobną konstrukcję ciała do naszej. W innym wypadku wiele aspektów wózka będzie niedostosowane, a przez to całość będzie niefunkcjonalna.
Wózek aktywny – dla kogo?
Jakkolwiek posiada on wiele zalet, wózek aktywny nie zawsze będzie odpowiednim wyborem. Na początku warto zastanowić się nad względami praktycznymi. Czy jesteśmy na tyle aktywni bądź pragniemy takimi być, że nasz dotychczasowy wózek jest niewystarczający? Jeśli tak, należy przejść do aspektu czysto fizycznego. Czy jesteśmy w stanie operować takim wózkiem? Do kierowania nim potrzebna jest duża siła górnych kończyn, przez co nieprzyzwyczajone osoby mogą mieć z tym problem. Warto skonsultować się ze specjalistą, który określi, czy będziemy w stanie sobie z nim poradzić.